Memorializations Chronological Listing

Memorialization Home

Alphabetical Listing

Below is a list of all memorializations at Camp Ripley by the year they were authorized.

1933

Memorialization Roster 1933

NAME RANK YEAR MEMORIALIZATION SITE
Aasgaard, Almer M. PVT 1933 Aasgaard Woods (209.40-258.00)
Adams, Benjamin J. SGT 1933 Adams Woods (207.90-258.50)
Albee, George F. 1LT 1933 Albee Woods (212.85-255.95)
Allie, Francis PVT 1933 Allie Woods (211.25-265.45)
Anderson, Gust W. PVT 1933 Anderson Woods (214.20-256.90)
Arkman, Frank PVT 1933 Arkman Woods (213.25-255.55)
Atwood, Allen E. PVT 1933 Atwood Hill (209.50-259.75)
Baker, John N. PVT 1933 Baker Hill (208.95-257.85)
Barber, Harold M. PFC 1933 Barber Hill (210.00-259.75)
Bartel, Otto G.A. PVT 1933 Bartel Ridge (209.70-252.85)
Bast, Henry A. PVT 1933 Bast Woods (212.25-258.75)
Bean, Edward S. MAJ 1933 Bean Woods (209.30-257.40)
Beck, Walter M. PVT 1933 Beck Woods (213.35-258.10)
Benjamin, George PFC 1933 Benjamin Woods (208.50-259.50)
Beseman, Albert J. PFC 1933 Beseman Hill (209.90-257.05)
Bird, Alex SGT 1933 Bird Woods (207.80-263.58)
Brinkman, Carl E. PVT 1933 Brinkman Woods (211.30-266.20)
Buckley, Walter H. CPL 1933 Buckley Woods (209.00-260.65)
Budd, William H. PVT 1933 Budd Hill (210.55-256.50)
Burkhard, Oscar PVT 1933 Burkhard Woods (213.55-256.80)
Bushers, John 1LT 1933 Bushers Woods (210.20-258.30)
Calvin, Arthur L. PVT 1933 Calvin Ridge (212.90-259.00)
Carlson, Albert R. PFC 1933 Carlson Woods (210.80-259.10)
Christie, John S. SGT 1933 Christie Woods (210.20-258.95)
Clofer, Clarence G. MMC 1933 Clofer Hill (209.90-257.40)
Colburn, Oscar E. PFC 1933 Colburn Woods (209.60-262.90)
Colvill III, William BG 1933 Colvill Ridge (213.20-258.0)
Conrad, Edwin M. CPT 1933 Conrad Hill (209.15-257.85)
Crawford Jr., Mathew D. ENS 1933 Crawford Woods (210.10-261.15)
Cunningham, Floyd L. 1LT 1933 Cunningham Woods/Road (212.95-253.90)
Cutter, Edward B. 1LT 1933 Cutter Hill (212.42-257.62)
Dahnke, Carl F. PVT 1933 Dahnke Woods (212.60-258.60)
Dale, Martin H. PVT 1933 Dale Lake (207.10-259.20)
Dean, Westley G. 1SG 1933 Dean Hill (209.60-260.97)
DeParcq, John H. 1SG 1933 DeParcq Woods (215.40-254.20)
DePue, David T. PFC 1933 DePue Woods (215.65-256.35)
Dietrick, Franklin J. PVT 1933 Dietrick Woods (209.40-264.60)
Donaldson, Glenn S. PFC 1933 Donaldson Woods (213.45-256.45)
Donner, August PVT 1933 Donner Woods (214.40-257.25)
Donwen, Albert  F. PVT 1933 Donwen Woods (212.10-260.38)
DuPrey, Napoleon PFC 1933 DuPrey Woods (211.05-257.45)
Eckmann, William H. PVT 1933 Eckmann Woods (209.40-261.30)
Edman, Andrew PVT 1933 Edman Hill (209.50-262.15)
Elliott, Clark R. LTC 1933 Elliott Hill (208.95-260.20)
Elstad, Clarence PVT 1933 Elstad Woods (209.30-260.40)
Englebart, Irving B. CPL 1933 Englebart Woods (208.50-263.95)
Falk, Edward G. MAJ 1933 Falk Woods (213.70-254.00)
Feller, Seward F. PVT 1933 Feller Hill (209.72-263.50)
Ferrell, Richard  H. PVT 1933 Ferrell Lake (208.60-258.80)
Foster, Henry W. PVT 1933 Foster Woods (212.50-260.20)
Gaylord, Arthur R. 1LT 1933 Gaylord Woods (219-45-237.50)
Giantvalley, Vincent L. CPL 1933 Giantvalley Trail (208.05-259.20)
Giles, Burdette M. SGT 1933 Giles Hill (210.80-258.35)
Gracie, Ralph D. 1LT 1933 Gracie Woods (212.30-260.60)
Graff, Arthur N. PVT 1933 Graff Hill (210.05-264.25)
Grewe, William H. PVT 1933 Grewe Hill (210.25-257.85)
Halverson, Harold PVT 1933 Halverson Woods (209.15-263.65)
Hamilton, Mark  F. 1LT 1933 Hamilton Woods (211.25-256.80)
Hammer, Thomas  T. PFC 1933 Hammer Woods (211.60-262.00)
Hanscom, Austin F. 2LT 1933 Hanscom Hill (210.q0-164.75)
Hart, William H. 1LT 1933 Hart Woods (213.15-257.40)
Havn, Hans 0. PVT 1933 Havn Hill (210.40-256.40)
Hearl, Melvin E. PVT 1933 Heaarl Hill (210.25-259.30)
Hecht, Fred G. PVT 1933 Hecht Knoll (208.30-263.35)
Heille, Carl J. PVT 1933 Heille Ridge (210.20-258.60)
Heinzel, Frank PVT 1933 Heinzel Woods (211.55-258.55)
Hendrickson, Otto PFC 1933 Hendrickson  Woods (214.15-257.65)
Hinkens, Henry T. S2c 1933 Hinkens Woods (213.70-257.50)
Holden,  Gust F. PVT 1933 Holden Lake (207.40-262.90)
Howalt, Axel N. SGT 1933 Howalt Woods (209.80-262.00)
Jensen,  Jens H. PVT 1933 Jensen Woods (210.15-263.55)
Johnson, Conrad G. lLT 1933 Johnson Lake (206.90-257.85)
Jones, Galen H. PVT 1933 Jones Hill (211.25-258.50)
Kahn, Leon L. PVT 1933 Kahn Woods (208.25-259.75)
Kidder, Hugh P. 2LT 1933 Kider Hill (212.80-258.52)
Klanska, Freddric PVT 1933 Klanska Hill (213.35-258.80)
Klindt, Julius G. 1SG 1933 Klindt Woods (209.80-263.68)
Kolshorn, William PVT 1933 Kolshorn  Ridge (212.00-256.90)
Kraft, Emil F. SGT 1933 Kraft Lake (207.40-257.70)
Krensing, William PVT 1933 Krensing Woods (209.50-259.20)
Krumholz, Louis J. SGT 1933 Krumholz Woods (208.85-261.75)
Lade, Arthur PVT 1933 Lade Woods (211.50-261.75)
Laidlaw, William PFC 1933 Laidlaw Woods (211.85-257.10)
Lang, George S. 1LT 1933 Lang Woods (213.40-254.60)
Langemo, Nickolaie PVT 1933 Langemo Woods (212.60-257.50)
Lappin, Clatus C. PVT 1933 Lappin Woods (209.65.257.05)
Lawrence, Charles W. PVT 1933 Lawrence Ridge (209.30-258.90)
Lea, Martin PVT 1933 Lea Woods (212.60-258.00)
Lewis, William T. PVT 1933 Lewis Woods (211.90-258.55)
Lorenz, Grant W. Bugler 1933 Lorenz Hill (209.10-262.05)
Lozar, Frank SGT 1933 Lozar Hill (213.00-259.20)
Maloney, Thomas  J. CPT 1933 Maloney Woods (207.60-264.75)
March, Erwin CPL 1933 March Woods (212.90-254.50)
Masterson, Maurice CPL 1933 Masterson Woods (212.10-256.35)
McArthur, C. Lloyd PFC 1933 McArthur Ridge (209.00-258.70)
McCarthy, Dennis 2LT 1933 McCarthy Woods (209.45-260.05)
McCoy, William T. CPL 1933 McCoy Woods (212.85-255.30)
McDonough, Elmer J. PVT 1933 McDonough Woods (207.70-265.70)
McLaughlin, Charles W. PFC 1933 McLaughlin Woods (208.90-256.80)
McPeak, Harvey A. PFC 1933 McPeak Woods (208.00-263.90)
Morgan, George H. 2LT 1933 Morgan Woods (212.90-256.85)
Mueller, Louie 1LT 1933 Mueller Woods (207.75-260.25)
Nagel, Albert  L. PVT 1933 Nagel Ridge (213.20-258.70)
Nassen, Ernest G. PVT 1933 Nassen Woods (211.70-259.80)
Nichols, Luis PVT 1933 Nichols Woods (212.00-263.55)
O'Brien, Henry D. MAJ 1933 O'Brien Hill (213.15-259.05)
Oles, Lee R. PVT 1933 Oles Woods (208.20-260.40)
Olson, Carl K. PVT 1933 Olson Woods (211.30-258.70)
Oselius, Hjalmar J. PVT 1933 Oselius Woods (208.80-260.20)
Patterson, Archie R. Bugler 1933 Patterson Knoll (209.70-256.35)
Paul, Edward J. CPL 1933 Paul Hill (209.00-262.75)
Perlt, Edwin 0. PVT 1933 Perlt Woods (211.80-257.95)
Peterson, Albert C. PVT 1933 Peterson Woods (2122.15-266.15)
Poole, Jesse S. CPL 1933 Poole Hill (209.65-259.05)
Pratt, Marshall N. CPL 1933 Pratt Woods (209.40-256.90)
Priebe, Rudolph PVT 1933 Priebe Woods (208.15-264.35)
Radl, Andy CPL 1933 Radl Woods (212.85-258.85)
Ramstad, Wallace R. PFC 1933 Ramstad Hill (209.60-261.60
Reader, George E. PFC 1933 Reader Woods (211.15-259.90)
Redman, Milton E. PVT 1933 Redman Hill (211.40-258.80)
Reis, Fred H.C. PVT 1933 Reis Woods (212.00-258.20)
Robinson, Ray W. PVT 1933 Robinson Woods (211.35-258.10)
Rodewald, Bert D. PVT 1933 Rodewald Woods (212.20-264.20)
Rosenfield, Harry PVT 1933 Rosenfield Woods (208.80-264.60)
Rosenmeier, Christian E. Sen. 1933 Mt. Rosenmeier (210.77-265.70)
Roth, John W. PVT 1933 Roth Hill (212.75-258.25)
Rubly, William J. PVT 1933 Rubly Hill (210.00-264.48)
Rude, Abner PVT 1933 Rude Woods (210.30-257.60)
Rydell, Axel T. PVT 1933 Rydell Woods (211.80-262.65)
Salmonson, Alfred B. PVT 1933 Salmonson  Woods (207.70-259.90)
Sarff, Ivan V. PFC 1933 Sarff Woods (213.65-258.10)
Saxton, Thomas PVT 1933 Saxton Woods (210.20-259.85)
Sayre, Harold  H. 2LT 1933 Sayre Woods (207.75-259.10)
Schweiger, Arnold PFC 1933 Schweiger  Woods (212.50-265.60)
Sengbusch, George H. PVT 1933 Sengbusch Woods (212.15-265.15)
Shannon, James A. LTC 1933 Shannon Hollow (213.05-258.10)
Solie, Henry Mech. 1933 Solie Woods (210.70-256.70)
Spiering, Clemens E. PFC 1933 Spiering Woods (212.50-264.70)
Strong, Melancton L. 1LT 1933 Strong Woods (209.00-263.35)
Swanson,  Carl E. PVT 1933 Swanson Woods (215.55-255.30)
Theobald, Anthony J. PVT 1933 Theobald Woods (207.60-258.10)
Thiemann, Walter H. PVT 1933 Thiemann Ridge (209.65-258.10)
Thompson, lver A. PVT 1933 Thompson Woods (212.45-263.40)
Tracy, John PVT 1933 Tracy Woods (212.80-256.20)
Tripp, Walter 0. CPL 1933 Tripp Woods (213.25-259.00)
Valentine, Lowell D. SGT 1933 Valentine Woods (212.70-266.45)
Venier, Doroinico PVT 1933 Venier Woods (209.90-264.30)
Viall, Frank C. Wagoner 1933 Viall Woods (212.85-257.75)
Warwick, Fred H. SGT 1933 Warwick Woods (208.30-262.70)
Wenell, Lawrence PVT 1933 Wenell Ridge (210.70-259.30)
Wetzel, Leon J. CPL 1933 Wetzel Woods (210.25-264.90)
Whiteside, Lydia Army 1933 Whiteside Woods (211.80-259.40)
Wiebe, Harry F. PVT 1933 Wiebe Woods (209.70-260.65)
Wisted, David G. PVT 1933 Wisted Woods (213.03-258.55)
Witty, William R. PVT 1933 Witty Woods (208.50-260.50)
Wold, Nels T. PVT 1933 Wold Hill (212.90-258.25)
Worrall, Harold  J. SGT 1933 Worrall Hill (209.60-260.30)
Wuest, Henry PVT 1933 Wuest Lake (208.95-258.35)
Youngdahl, Oskar E. CPT 1933 Youngdahl Point (215.80-256.40)
1954

Memorialization Roster 1954

NAME RANK YEAR MEMORIALIZATION SITE
Dickinson, George A. 1LT 1954 Dickinson Hill
Jensen, Keith A. 2LT 1954 Jensen Hill (911144)
1963

Memorialization Roster 1963

NAME RANK YEAR MEMORIALIZATION SITE
Hendrickson, Norman E. MG 1963 Norman E. Hendrickson Range (910155)
Leach, George E. MG 1963 George E. Leach Range (9424)
Miller, Ernest B. COL 1963 Ernest B. Miller Range (865155)
Miller, Ray S. BG 1963 Ray S. Miller Field (military airfield)
Nelson, Joseph E. MG 1963 Joseph E. Nelson Hall (954034)
1965

Memorialization Roster 1965

NAME RANK YEAR MEMORIALIZATION SITE
Torney, Dean K. COL 1965 Dean K. Torney Range (small arms)
1984

Memorialization Roster 1984

NAME RANK YEAR MEMORIALIZATION SITE
Rossburg, Raymond COL 1984 Rossburg Hall (Bldg U-1)
Walsh, Ellard A. MG 1984 Gen. E.A.Walsh Training Center (Camp Ripley subtitle)
Walsh, Ellard A. MG 1984 Walsh Drive (Inf Rd from front gate to Bettenburg Ave.
1987

Memorialization Roster 1987

NAME RANK YEAR MEMORIALIZATION SITE
Gove, John E. COL 1987 Gove Place (road entry to Bldg 1-4)
1988

Memorialization Roster 1988

NAME RANK YEAR MEMORIALIZATION SITE
Acker, William H. BG 1988 Acker Place (road entry to Bldg 5-2)
Baker, Robert 0. LTC 1988 Baker Place (road entry to Bldg. 11-1)
Bettenburg, Philip C. MG 1988 Bettenburg Ave.
Bettenburg, Philip C. MG 1988 Bettenburg Hall (Bldg. 9-132)
Bowen, Ivan COL 1988 Bowen Ave. (E-W road in Area 10)
Bynell, Harlan D. COL 1988 Bynell Hall (Bldg. 10-2)
Castle, Henry A. BG 1988 Castle Place (road entry to Bldg. 5-1)
Cheeseman, William H. BG 1988 Cheeseman Hall (Bldg. 19-71)
Chilson, Lynette Ann SSG 1988 Chilson Lounge (in Bldg. 15-71)
Christensen, Wallace G. CW4 1988 Christensen Hall (Bldg. 9-71)
Collins, Stewart G. BG 1988 Collins Ave. (E-W road in Areas 10, 21, 22, 23)
Cook, Richard E. MG 1988 Cook Hall (Bldg. 9-131)
Corriston, Frank T. COL 1988 Court of Honor
Davis, Harley B. COL 1988 Davis Hangar (Bldg.8-96)
DeRosier, Roy W. BG 1988 Roy DeRosier Shop (Bldg U-60)
Douglass, Robert M. BG 1988 Douglass Place (street to Bldg.7-1)
Erickson, Frank R. 1LT 1988 Swenson Road (N-S road in Areas 21, 22)
Faust, Ramon B. BG 1988 Faust Hall (Bldg. 11-2)
Forslund, Gerald W. BG 1988 Forslund Hall (Bldg. 10-1)
Furnstahl, Joseph W. CW4 1988 Furnstahl Service Section (in Bldg. U-53)
Gardner, James H. BG 1988 Gardner Shop (Bldg. U-61/ OMS #11)
Grant, John W. COL 1988 Grant Hall (Bldg. 11-1)
Green, Charles A. BG 1988 Green Ave (E-W road in Area 9)
Hagen, Leon H. BG 1988 Hagen Place (south of Bldg. 10-98)
Hammond, Thomas W. COL 1988 Court of Honor
Hancock, Lester A. BG 1988 Hancock Place (road entry to Bldg. 7-22)
Harrison, Perry BG 1988 Harrison Place (road entry to Bldg 11-22)
Haviland, Arthur T. CW4 1988 Haviland Electronics Repair Section (in Bldg. U-53)
Hendrickson, Norman E. MG 1988 Hendrickson Hall (Bldg. 10-143)
Hohncke, John W. COL 1988 Hohncke Memorial Park (near chapel)
Holien, Gilman C. MAJ 1988 Holien Ave. (E-W road in Area 8)
Ireland, John Chaplain 1988 Archbishop Ireland Place (road entry to Bldg.1-3)
Jacobson, Richard 0. CW4 1988 Jacobson Dining Facility (Bldg. 10-143)
Johnson, Charles E. COL 1988 Court of Honor
Johnston, Ambrose F. COL 1988 Johnston Hall (Bldg. 10-4)
Kendrick, Delbert A. CW4 1988 Kendrick Tower (Bldg. 8-96A)
Kidder, Robert M. MAJ 1988 Kidder Ave. (E-W road in Utility area)
Kohout, Frank J. LTC 1988 Kohout Road (N-S road in Area 23)
Kreger, William G. MG 1988 Kreger Hall (Bldg. 3-1)
LaBarge, Ralph N. MAJ 1988 LaBarge Warehouse (Bldg. U-32)
LaForce, Thomas J. SGT 1988 LaForce Lunchroom(in Bldg. U-53)
Leach, George E. MG 1988 Leach Ave. (E-W road in Utility area and Area 19)
Lehrke, Donald E. CSM 1988 Lehrke Hall (Bldg.10-171)
Lewis, Jason L. MAJ 1988 Court of Honor
Libbey, Ellias BG 1988 Libbey Ave. (E-W road in Areas 17,11,13)
Love, Sam W. MSG 1988 Sam Love Park (near Leach Ave. and Artillery Road)
Luce, Earl D. COL 1988 Luce Road (N-S road in Areas 10, 21)
Lundberg Jr., WilliamS. MG 1988 Lundberg Hall (Bldg. 10-139)
Malmros, Oscar BG 1988 Malmros Ave. (E-W road in Areas 3, 5)
McCarthy, C. M. BG 1988 McCarthy Road (N-S road in Area 10)
McDevitt, Elmer N. COL 1988 McDevitt Place (road entry to Bldg. 7-1)
Meixner, Allan R. MG 1988 Meixner Hall (Bldg. 10-138)
Meyer, Paul V. MG 1988 Meyer Hall (Bldg. 10-141)
Miller, Ray S. BG 1988 Miller Ave. (E-W road in Area 8)
Miller, Robert P. MG 1988 Robert Miller Hall (Bldg. 9-134)
Moeglein, Chester J. MG 1988 Chester Moeglein Hall (Bldg. 15-1)
Mollison, William T. LTC 1988 Mollison Road (N-S road in Utility area and Areas 14, 16
Nelson, Harold S. COL 1988 Court of Honor
O'Brien, James S. MG 1988 O'Brien Hall (Bldg. 10-137)
O'Malley, Valentine BG 1988 O'Malley Medical Facility
Olson, Gustaf P. BG 1988 Olson Hall (Bldg. 5-1)
Olson, Robert E. MAJ 1988 Olson Place (entry road to Bldg. 11-3)
Ott, Alfred C. COL 1988 Ott Road (N-S road in Areas 22, 23)
Peterson, Fritz A. MG 1988 Peterson Hall (Bldg.7-1)
Plante, Kenneth J. CW3 1988 Plante Lunchroom (in Bldg. U-60)
Posch, Clarence J. SGM 1988 Posch Drill Hall (in Bldg. 15-1)
Reeve, Charles  Me C. BG 1988 Court of Honor
Resche, Frederick E. BG 1988 Court of Honor
Robinson, Donald B. BG 1988 Robinson Road (N-S road in Area 10)
Ronnigen, Otto J. COL 1988 Ronnigen Ave. (E-W road in Areas 21,22,23)
Rosenmeier, Christian E. Sen. 1988 Rosenmeier Ave. (E-W road in Area 18 and utility area)
Sanborn,  John B. BG 1988 Sanborn Place (road entry to Bldg.3-2)
Schimek, Dennis E. MAJ 1988 Schimek Place (entry road to Chapel parking lot)
Schinske, Emil R. LTC 1988 Schinske Hall (Bldg. 11-3)
Schlick, Paul F. COL 1988 Court of Honor
Sod, Iver CPT 1988 Iver Sod Ave. (E-W road in Areas 1 & 15)
Spangrud,  LeRoy A. CSM 1988 Spangrud Hall (Bldg. 10-172)
Stanchfield, Orlin C. SFC 1988 Stanchfield Ave. (E-W road in Areas 6,7)
Stutz, Frederick G. COL 1988 Stutz Ave. (E-W road in Areas 10, 21, 22, 23)
Swenson, Earl W. LTC 1988 Swenson Road (N-S road in Areas 21, 22)
Valentine, Eugene C. CW2 1988 Valentine Armament Repair Section (in Bldg. U-53)
VanCleve, Horatio BG 1988 VanCleve Ave. (E-W road in Areas 5,6)
Waldon, Edward W. MG 1988 Waldon Hall (Bldg. 10-140)
Walker, Robert G. MG 1988 Walker Hall (Bldg. 10-142)
Whirley, James  M. CW3 1988 Whirley Place (road entry to Bldg. 11-22)
Wilczek, Theodore R. BG 1988 Wilczek Shop (Bldg. U-29)
Wright, Frederick P. COL 1988 Court of Honor
1989

Memorialization Roster 1989

NAME RANK YEAR MEMORIALIZATION SITE
Bradley III, Charles H. CSM 1989 Bradley Hall (Bldg 23-1)
Cich, Richard P. CSM 1989 Cich Hall (Bldg. 10-3)
Elsner, Donald L. CPL 1989 Elsner Place (road entry to Bldg.3-3)
Flahave, John R. SGM 1989 Flahave Room (in Bldg. U-1)
Handeland, John H. SGM 1989 Handeland Administrative Office (in Bldg. U-64)
Hayes, Richard  L. COL 1989 Richard Hayes Officers Club (Bldg 7-86)
Kiefer, Edward R. BG 1989 Kiefer Ave. (E-W road in Area 15 to Iver Sod Road)
Kunde, Duane W. BG 1989 Kunde Hall (Bldg. 15-2)
Loer, Clarence A. CW4 1989 Loer Dining Facility (Bldg. 1-26)
Lohmann, Richard W. SFC 1989 Lohmann Dining Facility (Bldg. 8-22)
Luke, Richard L. SGT 1989 Luke Place (road entry to Bldg. 3-4)
Moeglein, Robert L. BG 1989 Robert Moeglein Hall (Bldg. 18-86)
Neumann, John G. SFC 1989 Neumann Dining Facility (Bldg. 1-28)
Nordgren, Daniel J. LTC 1989 Nordgren Hall (Bldg. 9-72)
Perra, Arsini J. CW4 1989 Perra Room (in Bldg. 7-1)
Svoboda, Albert A. BG 1989 Svoboda Grenade Range
Tiede, Gordon V. BG 1989 Tiede Ski Hill
Trees, Darwin J. LTC 1989 Trees Hall (Bldg. 21-1)
1990

Memorialization Roster 1990

NAME RANK YEAR MEMORIALIZATION SITE
Bartlett, Linden  C. "Bud" CW4 1990 Bartlett Supply Bldg. (Bldg. 7-62)
Blevins, Robert L. MG 1990 Blevins Hall (Bldg. 9-133)
Erickson, Carl E. COL 1990 Erickson Training Room (in Regional TNG Site Maint
Gieser, Richard  L. CW4 1990 Geiser Classroom (in Regional TNG Site Maint. Bldg)
Hayes, Wayne F. CW4 1990 Wayne Hayes Lunchroom (in Bldg. U-64)
Johnson, James L. LTC 1990 Johnson Ammo Office (in Bldg. 199)
Kickul, Graydon F. LTC 1990 Kickul Automatic Field Fire Range
Mahling, William S. BG 1990 Mahling Hall (Bldg. U-64)
Moore, Harry L. MG 1990 Moore Hall (Bldg. 10-5)
Musegades, William M. MAJ 1990 Musegades Record Fire Range
Sajevic, Peter J. BG 1990 Sajevic Range Office (Range Control Office in Bldg. 199)
Sieben, James G. LTG 1990 James Sieben Education Center
Vacek, Joseph  J. SGM 1990 Vacek Hall (BEQ)
Vessey Jr., John W. GEN 1990 Vessey Recreation and Training Center (Bldg. 6-97)
1992

Memorialization Roster 1992

NAME RANK YEAR MEMORIALIZATION SITE
Bloomer, Samuel SGT 1992 Bloomer Flag Pole (at Post HQ)
Clemans, Ezra C. LTC 1992 Clemans Ave. (E-W road in Area 3)
Erickson, Ray J. LTC 1992 Ray J. Erickson l.AW Range
Hammerbeck, Harold M. COL 1992 Court of Honor
Irons, Maurice C. CW4 1992 Court of Honor
Lee, Clarence "Jess" J. COL 1992 Court of Honor
Sparrow, John H. LTC 1992 Sparrow Training Set Fire Obsvn Room (in Bldg.
Steinhauser, Fredric BG 1992 Court of Honor
Wallace, Wayne D. SGM 1992 Court of Honor
1994

Memorialization Roster 1994

NAME RANK YEAR MEMORIALIZATION SITE
Dean, George W. CSM 1994 Court of Honor
Forberg, Joe A. MG 1994 Court of Honor
Goodsell, Vincent F. COL 1994 Court of Honor
Mahoney, John  R. "Jack" COL 1994 Court of Honor
Rooney, Robert A. SSG 1994 Court of Honor
Ryan, Thomas J. CW4 1994 Court of Honor
Scott, Roy L. COL 1994 Court of Honor
Smith, Leo J. COL 1994 Court of Honor
Stevens, Roger J. LTC 1994 Court of Honor
Welch, Lawrence N. SGT 1994 Court of Honor
Wolcott, James L. CSM 1994 Court of Honor
1996

Memorialization Roster 1996

NAME RANK YEAR MEMORIALIZATION SITE
Cox, John  H. BG 1996 Court of Honor
Fellman, Marvin R. COL 1996 Court of Honor
Hanson, Eric D. SPC 1996 Court of Honor
Johnson, Carl L. CW4 1996 Court of Honor
Melton, Everett D. MAJ 1996 Court of Honor
Riley, Jennings A. 1SG 1996 Court of Honor
Schuessler, Randy L. CPL 1996 Court of Honor
Schultz, Lloyd W. lSG 1996 Court of Honor
Strouse,  Jacob J. BG 1996 Court of Honor
Tiemann, Edmond C. MG 1996 Court of Honor
Vadnais, William N. CW4 1996 Court of Honor
1998

Memorialization Roster 1998

NAME RANK YEAR MEMORIALIZATION SITE
Anderson, Arnold C. BG 1998 Court of Honor
Booge, Roger A. lSG 1998 Court  of Honor
Gabriel, James S. BG 1998 Court of Honor
Mortenson, Richard CW4 1998 Court of Honor
Samuelson, Joseph  A. BG 1998 Court of Honor
Vojta, Francis J. LTC 1998 Court of Honor
2000

Memorialization Roster 2000

NAME RANK YEAR MEMORIALIZATION SITE
Cox, Rita K. CW2 2000 Court of Honor
Extrand, Charles W. COL 2000 Court of Honor
Gagner, Clarence R. CSM 2000 Court of Honor
Garbe, Marvin E. CW4 2000 Court of Honor
Hovda, Clayton A. MG 2000 Court of Honor
Johnson, Clinton G. COL 2000 Court of Honor
Jurgensen,  Merton P. CW4 2000 Court of Honor
Kiefer, Lawrence R. BG 2000 Court of Honor
Koehntopp, Dwayne D. CSM 2000 Court of Honor
Ludwig, Arthur A. BG 2000 Court of Honor
Lueck, David H. MG 2000 Court of Honor
Muehlbauer, Ronald E. CSM 2000 Court of Honor
Wensman, Robert H. CSM 2000 Court of Honor
Wright, Gerald F. CW4 2000 Court of Honor
2002

Memorialization Roster 2002

NAME RANK YEAR MEMORIALIZATION SITE
Ahles, Duane J. CSM 2002 Court of Honor
Doerr, Lyle C. MG 2002 Court of Honor
Herreid, Warren G. CSM 2002 Court of Honor
Kukowski, Thomas J. CSM 2002 Court of Honor
Mitchell, Paul P. CW4 2002 Court of Honor
Murdock, Benton D. BG 2002 Court of Honor
Rodd, Jack W. CW5 2002 Court of Honor
Seaberg, Jeffrey A. CSM 2002 Court of Honor
Sletten, Warren A. COL 2002 Court of Honor
Watson, Judd L. CSM 2002 Court of Honor
2004

Memorialization Roster 2004

NAME RANK YEAR MEMORIALIZATION SITE
Bordwell, Dean A. SGM 2004 Court of Honor
Cahill, Bernard J. BG 2004 Court of Honor
Delgehausen, Roger D. BG 2004 Court of Honor
Hannula, Rodney  R. MG 2004 Court of Honor
Johnson, Wayne A. COL 2004 Court of Honor
Kalahar, Veryl E. Mr. 2004 Court of Honor
Kreutz, Alvin D. CSM 2004 Court of Honor
LeBlanc, Gary E. BG 2004 Court of Honor
Schultz, Barbara J.   2004 Court of Honor
Van Lith, Joseph M. CSM 2004 Court of Honor
2006

Memorialization Roster 2006

NAME RANK YEAR MEMORIALIZATION SITE
Bathke, John BG 2006 Court of Honor
Benda, Charles CSM 2006 Court of Honor
Bloedel, Gary CW5 2006 Court of Honor
Cochran, Thomas COL 2006 Court of Honor
DeMars, Steven COL 2006 Court of Honor
Dillion, James MSG 2006 Court of Honor
Dorenbush, Terry COL 2006 Court of Honor
Holmes, James D. M. CW5 2006 Court of Honor
Hunt, Jack COL 2006 Court of Honor
Jensen, Donald COL 2006 Court of Honor
Miller, Gerald MG 2006 Court of Honor
Rubey, Laverne CSM 2006 Court of Honor
Schmidt, Ralph CSM 2006 Court of Honor
Schultz, Theodore SGM 2006 Court of Honor
Singlestad, Sylvester D. TSGT 2006 Court of Honor
Slipka, Kenneth J. LTC 2006 Court of Honor
Tellock, Dennis SGM 2006 Court of Honor
Vosen, Harvey CW4 2006 Court of Honor
2008

Memorialization Roster 2008

NAME RANK YEAR MEMORIALIZATION SITE
Bentz, Jerome  R. 1SG 2008 Court of Honor
Farrow, Charles L. MSG 2008 Court of Honor
Johnson, Jack K. LTC 2008 Court of Honor
Knutson, Allan K. SGM 2008 Court of Honor
Motzko, Edmund S. CPL 2008 Court of Honor
Posch, Leonard J. CW4 2008 Court of Honor
2009

Memorialization Roster 2009

NAME RANK YEAR MEMORIALIZATION SITE
Bellos, Michael J. MSG 2009 Court of Honor
Booge, Kelly M. CSM 2009 Court of Honor
Helsene, Larry W. CSM 2009 Court of Honor
Malmberg, Chad A. SSG 2009 Court of Honor
2010

Memorialization Roster 2010

NAME RANK YEAR MEMORIALIZATION SITE
Erlandson, Rick D. MG 2010 Court of Honor
Gasterland, Dirk L. COL 2010 Court of Honor
Lord, Dennis J. BG 2010 Court of Honor
Nathe, Anthony R. SGM 2010 Court of Honor
Ostapenko, Nicholas BG 2010 Court of Honor
Sieben, Harry A. MG 2010 Court of Honor
Thomas Jr., Nathan COL 2010 Court of Honor
Wilharber, Thomas  D. CW5 2010 Court of Honor
2011

Memorialization Roster 2011

NAME RANK YEAR MEMORIALIZATION SITE
Beebe, Jay G. LTC 2011 Court of Honor
Boone, Robert L. CSM 2011 Court of Honor
Grams, Rodney  D. Senator 2011 Combined Spt Maint Shop (Bldg 11-169)
Hathaway, Richard W. CW5 2011 Court of Honor
Hedstrom, Quinton G. SGM 2011 Court of Honor
Kness, Ronald D. CSM 2011 Court of Honor
Maxwell, Thomas L. CW5 2011 Court of Honor
Mettille, Michael C. SGM 2011 Court of Honor
2012

Memorialization Roster 2012

NAME RANK YEAR MEMORIALIZATION SITE
Chisholm, Leslie F. COL 2012 Court of Honor
Ellefson, Merlin E. 1SG 2012 Court of Honor
Kennedy, Timothy M. BG 2012 Court of Honor
Sharon, Larry J. CW5 2012 Court of Honor
2013

Memorialization Roster 2013

NAME RANK YEAR MEMORIALIZATION SITE
Arne, Gary D. CW5 2013 Court of Honor
Grams, Melvin J. SSG 2013 Court of Honor
Zins, Howard A. CSM 2013 Court of Honor
2014

Memorialization Roster 2014

NAME RANK YEAR MEMORIALIZATION SITE
Kamp, Duane "Dewey" L. SGM 2014 Court of Honor
Kloss, Richard C. LTC 2014 Court of Honor
Shellito, Larry W. LTG 2014 Court of Honor
Walen, Richard A. CW5 2014 Court of Honor
Weaver, Richard A. COL 2014 Court of Honor
2015

Memorialization Roster 2015

NAME RANK YEAR MEMORIALIZATION SITE
Hanson, David L. COL 2015 Court of Honor
Kelly, Joseph P. BG 2015 Court of Honor
Kerr, Donald J. COL 2015 Court of Honor
Longfellow, Geraldine G. COL 2015 Court of Honor
McKay, Hortense E. LTC 2015 Medical Simulation Training Center
Pantzke, Wallace M. COL 2015 Court of Honor
Trost, Jon T. MG 2015 Court of Honor
Wensman, Steven R. CW5 2015 Court of Honor
2016

Memorialization Roster 2016

NAME RANK YEAR MEMORIALIZATION SITE
Cauley, George W. SPC 2016 Court of Honor
Day, David F. SSG 2016 Court of Honor
Drevnick, Daniel P. SPC 2016 Court of Honor
Gamradt, Gary A. SFC 2016 Court of Honor
Hacker, Patricia J. Ibberson CSM 2016 Court of Honor
Hanson, Joshua R. SGT 2016 Court of Honor
Johnson, Steven D. SFC 2016 Court of Honor
Julin, Douglas L. CSM 2016 Court of Honor
Koch, Brent W. SGT 2016 Court of Honor
Lhotka, Jesse M. SGT 2016 Court of Honor
McDonough, Bryan SGT 2016 Court of Honor
Miller, Kyle R. SGT 2016 Court of Honor
Mills, Edward S. CSM 2016 Court of Honor
Riewer, Greg N. SSG 2016 Court of Honor
Rystad, Corey T. SGT 2016 Court of Honor
Timmerman, Jason G. 1LT 2016 Court of Honor
Wertish, James D. SPC 2016 Court of Honor
Wilcox, Carlos E. IV SPC 2016 Court of Honor
Wosika, James M. SSG 2016 Court of Honor
2017

Memorialization Roster 2017

NAME RANK YEAR MEMORIALIZATION SITE
Bode, Louis O. COL 2017 Court of Honor
Elicerio, David J. MG 2017 Court of Honor
Koehnen, Richard C. CW5 2017 Court of Honor
Kreye, John R. COL 2017 Court of Honor
McGuire, Sean L. CSM 2017 Court of Honor
Olson, Ole M. CSM 2017 Court of Honor
Pearson, John M. COL 2017 Court of Honor
Rath, Michael B. COL 2017 Court of Honor
Saumer, Daniel M. SGM 2017 Court of Honor
Wenzel, Anthony N. SFC 2017 Court of Honor
2018

Memorialization Roster 2018

NAME RANK YEAR MEMORIALIZATION SITE
Gammell, Warren S. SFC 2018 Court of Honor
Hein, Ronald L. BG 2018 Court of Honor
Jacobson, Ronald H. 1SG 2018 Court of Honor
Kemp, Richard E. MSG 2018 Court of Honor
Kohlman, Dennis L. 1SG 2018 Court of Honor
Nelson, Marjorie J. MSG 2018 Court of Honor
Zieska, Kenneth W. COL 2018 Court of Honor